top of page

Narancsvirág illatú Sevilla

  • Virag Balogh
  • 2016. máj. 11.
  • 3 perc olvasás

VIDEÓ ITT:

Sevilla pillanatok alatt elrabolja az ember szívét. A szűk kis utcák, a város hangulata, a Katedrális mind gyönyőrű, de a narancsvirágok illata és az ételei azok, amik igazán felejthetetlenek. Sevillának édes, bódító illata van. A pici narancsvirágok illatos fátyolként borítják be a várost.

Kalandra, evésre és fényképezésre fel !!

Sevilla Andalúzia legnagyobb városa fantasztikus történelemmel. Az itteniek imádják és meggyőződésük, hogy a világ legjobb helyén élhetnek. Hát nem tévednek nagyot. Európa egyik legkellemesebb klímájú városa. Rajonganak az ételeikért, a tapas bárjaikért (több mint 3.000 van!), a klímáért és úgy általában az ÉLETÉRT.

A Santa Cruz negyed 13. századi szűk sikátorai, a Katedrális, a Macarena negyed macskakövei és kis templomai kihagyhatatlanok. Andalúzia automóm terület, mellesleg Spanyolország esszenciája. Minden ami spanyol, innen származik: a tapas, a flamenco, a bikaviadalok, a sherry. És a legkatolikusabb tartomány, a szimbólumok mindenhol fellelhetők.

Lenyűgöző a Katedrális:

Álmosan indul a reggel, 10 óra előtt alszik a város. Az irodák ekkor telnek meg, a reggeli méregerős fekete kávét és egy falat péksütit (bollo) is ilyenkor szerzik be. A reggelit valahol a világ más táján fedezhették fel... És ilyenkor egy vérbeli andalúz rágyújt az első cigarettájára. Mert bizony itt mindenki dohányzik. Úgy 11 körül hagyják ott az irodát egy második reggeli kedvéért. Ilyenkor jöhet az első tapa valamelyik kis tapasbárban.

De mi is a tapas?

Egy fogalom, a spanyol gasztronómia jellegzetessége (tápász). Annak idején a boros poharakra kistányért raktak, hogy ne szálljon bele a por vagy ne másszanak bele bogarak. Ezekre a kistányérokra, fedőkre (tapa) rakták azokat az apró falatokat, amelyeket a bor mellé ettek.

A tapas sokféle, tulajdonképpen bármiből lehet tapas, amit kis adagokra fel lehet osztani: apró szendvics, húsos ragúk, zöldségek, kolbászok, sonka, sajtok stb. Az itt élők naponta beülnek kedvenc bárjukba és borozgatás mellett egy-egy falatnyi tapast esznek. Millió variációt állíthatunk össze a tányérunkon.

Ha ízlik, elég a pultnál rámutatni a kiválasztott tapasra és tányérnyi adagot kérni. De általában elég egy fél tányérnyi (media racion) is a jóllakáshoz.

És hát valljuk meg, bűn lenne egyféléből belakni, amikor annyi finomság van, amit meg kell kóstolni.

Minden bárnak megvan a maga specialitása.

Ebéd 14-16.30 között van, ilyenkor megtelnek élettel a bárok, teraszok. Érkezik a hűs salmorejo leves, a kis szendvicsek. Mindenhol van déli menü is, ami az előétel/leves- főétel- desszert/kávé + egy ital. A szieszta 5-ig tart, ilyenkor lehúzzák a redőnyt gyakran még a legforgalmasabb helyeken is. Sokszor láttunk 3-kor telházat, 4-kor meg beszedve minden szék, rolló lehúzva, hogy este 8-kor újra kezdődjön minden.

Egy igazi andalúz 21 óra előtt nem vacsorázik. Sevillában gyakran előfordul, hogy 21.30-kor még kong az étterem az ürességtől, 22.00-ra meg telt ház van. Gyakori látvány az éjjel még vígan fogócskázó kisgyerek, a tapasbárokban anyukája ölében alvó baba. A gyerekek fociedzés után a szüleikkel bejönnek egy késői vacsorára, tapasra, italra. Imádnak társaságban lenni, beszélgetni, kiülni egy pohár borral és élvezni a napsütést vagy az éjszaka illatait.

De térjünk a lényegre:

Ibériai disznóhúst! Ez itt egy hasaalja pörkölt, kakukkfűvel, sherryvel.

SALMOREJO

Semmi sem jobb egy forró sevillai napon, mint ez a hideg paradicsomleves. Hasonló a gazpachohoz, de krémesebb, beáztatott kenyeret tesznek bele. Én a klasszikus módon szerettem, főtt tojással és jó sok jamonnal (ibériai sonka), a tetején egy kevés olívaolajjal meglocsolva.

SERRANITO

Sevilla szendvicse a Serranito. Disznósült, serrano sonka és sült zöldpaprika isteni kombinációja.

MAROKKÓI PASZTILLA

Sült tésztatáska csirkével és mandulával, kuszkusszal.

CHURROS

Van olyan aki nem eszik churros-t mikor itt jár?? Ezt a lángostésztaszerű, kicsit sós sült finomságot forró csokiba mártva esszük.

Már a készítés látványára is összefut a nyál a szájban.

És az eredmény tadáááám:

SPENÓT CSICSERIBORSÓVAL (espinacas con garbanzos)

Andalúzia építészetén, kultúráján és gasztronómiáján erős több száz éves mór hatások érezhető. Ez az egytálétel is ezt bizonyítja, a spanyol kulinária egyik mesterfogása. Tipikus sevillai tapas a hidegebb téli hónapokban. Római kömény, spenót és csicseriborsó.

Sevillát látni kell, érezni, megkóstolni. A sok ezer hely közül mindenki megtalálja a kedvenc tapas bárját, ahogy mi is.

Holnap irány GRANADA!!!!

A fotók a szerző sajátjai.

 
 
 

Comments


BEJEGYZÉSEK:
KERESÉS:

© 2016 by IZLELŐK

A fotók a szerző tulajdonát képezik. 

    bottom of page